Mezinárodní spolupráce

mapa-DE

PARTNERSKÉ ŠKOLY V NĚMECKU

V lednu 2009 navázala naše škola partnerství se zahraniční školou v Burgsinnu. Ve školním roce 2011 se partnerství rozšířilo o další školu v Gemündenu. Od té doby pokračuje spolupráce s oběma školami, navštěvujeme se vždy každý druhý rok.  

Nejprve spolu žáci písemně komunikují, poté na týden přijedou němečtí přátelé do našeho města, ubytují se v rodinách našich žáků a společně si užívají zajímavý program spojený s poznáváním Litomyšle, naší školy, české kultury i památek. Po čase se situace otočí a naši žáci putují “na zkušenou” do německých rodin a jejich škol. 

Celý projekt partnerských zahraničních výměn rozvíjí děti v mnoha oblastech. Nejen se výborně rozmluví a ztratí ostych hovořit v cizím jazyce, ale také si vyzkouší být samostatní, poznají školství a způsob života v jiné zemi a naváží nová kamarádství. 

PAŘÍŽ, LONDÝN, BRIGHTON - CESTUJEME PO SVĚTĚ!

Ve školním roce 2021-2022 viděli naši žáci 6. – 9. ročníků kus světa! Uskutečnily se totiž dva poznávací zájezdy. Začali vždy v Paříži, pokračovali Londýnem a skončili v přímořském městě Brighton. A že bylo co obdivovat! Tak například – v Paříž vyšplhali na Eiffelovku, nakoukli do Louvru a projeli se lodí po Seině. V Anglii začali naši návštěvu prohlídkou středověkého hradu Dover a podívali se do katedrály v malebném městečku v Canterbury. Další den prozkoumávali Londýn. Uvítal je poledník v Greenwich, který je výchozím bodem všech světových hodin, svezli se lodí i metrem, prošli kolem Big Benu a Westminsteru, došli na Trafalgar Square, jen královnu v Buckingham Palace nezastihli. Nějaké drobnosti nakoupili na Oxford Street a pokochali se výhledem z London Eye. Další den následovala procházka kolem Hampton Court a druhý pokus o setkání s královnou v jejím sídle ve Windsoru. Byla sice ´doma´, ale oni ji bohužel neviděli. Poslední den relaxovali na pláži v jednom z nejznámějších anglických letovisek Brighton a podívali se do podmořského světa se žraloky i do velkolepého sídla Royal Pavilion. Mimo to tři dny spali v anglických rodinách, ochutnávali místní kuchyni a nasávali atmosféru cizí země. A samozřejmě mluvili anglicky!! A taky jeli z Francie do Anglie tunelem! Byla to pro všechny velmi zajímavá zkušenost a skvělý zážitek. A jako bonus je provázelo slunečné počasí po celých sedm dní.

mapa-UK

ZÁJEZD DO LEGOLANDU

V čtvrtek 28.4. 2022 ještě před půlnocí se plný autobus natěšených školáků stejně jako v mnoha předchozích letech vypravil do zábavného parku LEGOLAND u německého Günzburku. Po dlouhé cestě se probudili do krásného slunečného dne, čekal je den plný zábavy, ale i ponaučení.  Museli hovořit cizím jazykem, oprášili si pravidla silničního provozu a vyzkoušeli si složit řidičské zkoušky na místním hřišti. Ale také se skvěle pobavili na mnoha atrakcích, které Legoland nabízí.

POZNÁVACÍ EXKURZE DO DRÁŽĎAN

Program byl nabitý. První cesta vedla do Panometru, kde se účastníci seznámili s nejhorším dnem v historii Drážďan. Poté se přesunuli do historické části města, kde následovala prohlídka historické části města s poutavým vyprávěním o historii i současnosti tohoto německého města.