Školní výlet naší třídy se rozeběhl 18. června v ranních hodinách, kdy jsme se vydali na cestu vlakem. Zvládli jsme společně pokořit trasu Litomyšl – Choceň – Česká Skalice a Náchod. Cestou jsme se seznámili s nejznámějšími spisovateli tohoto kraje a měli možnost navštívit pevnostní srub Březinka, který byl vybudován ve třicátých letech.
První zastávkou byla obědová pauza ve stanici Starkoč, kde jsme čekali na přípoj do České Skalice. Po příjezdu do tohoto města jsme vyrazili do centra, k Barunčině škole a Muzeu Boženy Němcové. Ze základních informací o městě, přilehlých místech a význačných lidech z tohoto kraje nás zkoušely paní učitelky. Mnohdy prokázaly velkou trpělivost s našimi zmatenými odpověďmi, ale nakonec se nám to všem podařilo společně učesat a ujasnit si základ. Poté jsme vyrazili na cestu do města Náchod, kde jsme hledali městskou část Běloves. Pokud Vám přijde název Běloves nějak povědomý, nejspíše to není náhoda. Jedná se totiž o lázeňskou oblast, odkud známe Běloveskou minerální vodu Idu. Kemp jsme našli rychle a čekalo nás ubytování, volný čas a příprava večeře. O volném čase jsme si povídali, hráli fotbal a volejbal. Někteří z nás se věnovali deskovým hrám, jiní zase skákali na trampolíně. Jelikož nám počasí vyšlo opravdu skvěle, hledali jsme nějaké koupaliště, kde bychom se mohli vykoupat. V blízkém okolí nic nebylo, tak jsme vzali za vděk řeku přímo u kempu, kde jsme se vyřádili. V podvečer parta kluků šla zajistit dřevo, abychom mohli opékat buřty. To pro některé z nás byla premiéra a hodně jsme se zasmáli. Po večeři jsme nezapomněli fandit našim reprezentantům ve fotbale na Euru, ale výhru jsme nevyfandili.
Druhý den ráno jsme byli poměrně hodně unavení a pomačkaní, ale nakonec se nám podařilo sbalit, dokonce nás ani krátká přeháňka nerozhodila a v devět hodin ráno jsme vyrazili na turistickou trasu Naučné stezky po čs. opevnění Běloves – Dobrošov. Tu jsme nešli celou, ale pouze část, která nás dovedla k pevnostnímu srubu Březinka. Je to fascinující místo. Byl vybudován ve třicátých letech a sloužil jako součást československého opevnění. Zajímavá je na něm jeho historie i konstrukce, ale i současnost. Srub byl navržen tak, aby odolal útokům a chránil území. Měl tlusté betonové stěny, střílny pro střelbu a další obranné prvky. Pro žáky by to byla skvělá příležitost se dozvědět více o vojenské historii a technologii té doby. Velkým přínosem byl velmi vstřícný a ochotný přístup průvodců, kteří si na nás udělali včas a přiblížili nám jejich práci. Po historickém okénku nás čekala zastávka u pramene Jakub a poté přesun do centra města. Někteří šli na oběd, jiní navštívili historické náměstí a krásný zámek, kde jsme mohli vidět i medvědárium.
Více jsme toho za výlet nestihli a vyrazili jsme na cestu domů. Přímá cesta opět vlakem Náchod – Choceň – Litomyšl.
Během výletu se žáci mohli naučit o historii regionu, spisovatelích, a také si užít společenské aktivity, díky kterým jsme mohli opět upevnit naše přátelství. Byl to pro nás nejen zábavný, ale i poučný výlet!